Chirurgia
stomatologiczna
Zabiegi chirurgii stomatologicznej
Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się usuwaniem zębów, jak i leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolicznych tkanek. Do wykonania tego rodzaju zabiegów pacjent znieczulany jest miejscowo. Gabinet Albadent zapewnia nowatorski sprzęt oraz wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie naszych specjalistów.
Dzięki wykorzystaniu najwyższej klasy sprzętu i nowoczesnych technik nasz chirurg stomatolog jest w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej wymagającymi przypadkami, takimi jak:
- ekstrakcje zębów, również ósemek, skomplikowanych, zatrzymanych i niewyrżniętych,
- resekcje wierzchołka korzenia zęba,
- podcinanie wędzidełka wargi i języka,
- zabiegami z zakresu implantologii i implantoprotetyki,
- zabiegami nadbudowy kości,
Co możemy dla Ciebie zrobić?
Zabiegi, dla bezpieczeństwa pacjentów, planowane są na podstawie wykonywanej w Albadent cyfrowej diagnostyki rentgenowskiej, m.in.:
- zdjęć wewnątrzustnych,
- zdjęć pantomograficznych,
- zdjęć cefalometrycznych,
- CBCT,
- tomografii komputerowej.
nasza oferta
Chirurgia stomatologiczna
SZYBKO I BEZBOLEŚNIE
Na początku, lekarz wykonuje zdjęcie RTG oraz znieczula pacjenta. Dopiero po ustaleniu dokładnego położenia zęba i korzeni, lekarz usuwa go przy pomocy kleszczy, dźwigni i innych przyrządów stomatologicznych. Niezwykle istotna w tego rodzaju zabiegach jest wprawna ręka lekarza. Bardzo ważne jest bowiem to, by były one przeprowadzane w sposób maksymalnie delikatny (chodzi o to, by uraz tkanek otaczających, zarówno twardych-kości, jak i miękkich-dziąsło był jak najmniejszy). Delikatne usunięcie zęba ma również ogromny wpływ na gojenie się rany i dalszą kondycję tkanek. W większości przypadków samo usunięcie zęba trwa ok. 5-10 min i jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta.
Najczęstszą przyczyną ekstrakcji zębów są stany chorobowe, których nie da się już wyleczyć, m.in.:
- przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
- głębokie złamanie zębów,
- zaawansowane stadium paradontozy.
Drogi Pacjencie możesz mieć pewność, że ekstrakcja zęba w naszym gabinecie jest ostatecznością. Zawsze dokładamy wszelkich starań, by dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod leczenia uratować ząb.
A CO PO EKSTRAKCJI?
Niekiedy, u Pacjentów zdecydowanych na uzupełnienie brakującego zęba implantem, bezpośrednio po ekstrakcji przeprowadza się regenerację zębodołu. Dzięki tego rodzaju zabiegom możliwe jest odtworzenie prawidłowych warunków kostnych pozwalających na wszczepienie implantów zębowych i wykonanie koron protetycznych.
Niekiedy zaraz po zabiegu ekstrakcji zęba możliwa jest natychmiastowa implantacja, co znaczy, że lekarz najpierw usuwa ząb, a następnie wszczepia implant i ewentualnie wykonuje regenerację kostną. Metoda ta pozwala na najszybsze wykonanie uzupełnienia protetycznego na implancie.
USUWANIE ZĘBA ZATRZYMANEGO
Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego to zabieg, który przeprowadza się w przypadkach, gdy np. blokowany przez inne zęby lub rosnący nieprawidłowo ząb pozostał w kości i nie jest widoczny w jamie ustnej. Tego rodzaju problem dotyczy najczęściej zębów mądrości, czyli ósemek, kłów w szczęce, zębów dodatkowych i nadliczbowych oraz zawiązków zębów stałych (u dzieci i młodzieży).
Zabieg operacyjnego usunięcia zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż standardowa ekstrakcja zęba. Wymaga od lekarza więcej czasu, wprawy oraz zastosowania specjalistycznych narzędzi, oraz sprzętu.
Gdy zostanie usunięty ząb zatrzymany (np. ósemka), w miejscu, w którym tkwił pozostaje znaczny ubytek kości.
Dzieje się tak, gdyż lekarz zmuszony jest odsłonić ząb i wytworzyć okno kostne, by było możliwe jego wyjęcie.
Niektóre przypadki wymagają dlatego wypełnienia ubytku materiałami kościozastępczymi.
W przeciwnym razie może dojść w tej okolicy do dużego zaniku kostnego, przez co uśmiech utraci swoją estetykę,
a sąsiednie zęby ulegną rozchwianiu, gdyż ich korzenie nie będą miały odpowiedniego podparcia kostnego.
Może się również zdarzyć, że z powodu niewytworzenia prawidłowej bazy kostnej
niemożliwe będzie leczenie rekonstrukcyjne z zastosowaniem implantów.
ODSŁONIĘCIE ZĘBA ZATRZYMANEGO
Operacyjne odsłonięcie zęba zatrzymanego stosuje się w trakcie lub przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego a przed założeniem aparatu ortodontycznego. Jest to zabieg, który ma na celu wprowadzenie zęba do łuku. Polega on na dokładnym określeniu jego położenia (na podstawie diagnostyki radiologicznej – aktualne RTG zęba), odnalezieniu go (czyli właśnie chirurgicznym odsłonięciu) i na koniec przyklejeniu zamka ortodontycznego i przyłączenia go do aparatu.
Tego rodzaju zabiegi wykonuje się w większości przypadków na kłach, a konieczność ich przeprowadzenia wiąże się z zaburzeniem wyżynania, które jest spowodowane nieprawidłowym położeniem zawiązka zęba, zbyt małą szerokością szczęki lub też urazem w wieku dziecięcym. Pacjenci nie muszą się obawiać bólu, ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki niemu już po upływie 15-24 miesięcy ząb może znaleźć się w prawidłowej pozycji w łuku zębowym.
Jeżeli zabieg sprowadzenia zęba zatrzymanego do łuku jest zbyt ryzykowny dla sąsiadujących z nim zębów lub podejmowane działania nie przynoszą rezultatu, ząb zatrzymany należy usunąć, w miejscu, w którym tkwił, zastosować regenerację preparatem kościotwórczym, a puste miejsce uzupełnić implantem.
AUGMENTACJA KOŚCI
Bardzo ważną kwestią w przypadku chirurgii jamy ustnej jest możliwość odbudowy wyrostka zębodołowego, czyli części kości szczęki lub żuchwy, w którą ma zostać wkręcony implant.
Tego typu leczenie stosuje się u Pacjentów:
- u których przeprowadzono ekstrakcję zęba, w wyniku której doszło do znacznego jego uszkodzenia, czego następstwem był zanik tkanki kostnej
- u których zanik wyrostka zębodołowego spowodowany został procesami starzenia się
- z osteoporozą
- z wadami genetycznymi
Niezależnie jednak od tego, co było powodem zaniku wyrostka zębodołowego kości, metody, które stosowane są przez naszych lekarzy mają na celu przywrócenie prawidłowej funkcji żucia, ale też poprawę estetyki.
PRZESZCZEP AUTOGENNY
Kość pacjenta pobierana jest z obszaru, który nie stanowi o estetyce (to znaczy miejsce, z którego pobrana zostanie kość nie będzie widoczne), a następnie zostaje umieszczona w okolicy wyrostka zębodołowego, w której wystąpił niedobór, a gdzie planowane jest wszczepienie implantu. Skąd pobiera się kość? Kość korową pozyskuje się z gałęzi żuchwy (miejsca za ostatnimi zębami trzonowymi lub też po bocznej ich stronie), z bródki, jak również z okolicy guza szczęki. Tkanki, które lekarz pobiera, mają formę bloczków, lub też wiórów kostnych. Bloczki formowane są w pożądany kształt i mocowane przy użyciu mikro śrub tytanowych (większe elementy mocuje się przy pomocy mikro płytek tytanowych) w miejscu, w którym doszło do zaniku kości.
Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie wokół przeszczepionej kości wypełniaczy przestrzeni w postaci biomateriałów. Bardzo wysoki odsetek powodzenia tego rodzaju zabiegów wykazuje również stosowanie membran zaporowych, czy autogennej (którą pozyskuje się z krwi żylnej Pacjenta pobranej przed zabiegiem).
Zabieg implantacji wykonuje się ze zrekonstruowanym obszarze po upływie ok. 4-12 miesięcy od daty zabiegu. Zapraszamy mieszkańców Rzeszowa do konsultacji oraz korzystania z oferty naszego gabinetu stomatologicznego.