ENDODONCJA

LECZENIE KANAŁOWE

Czym zajmuje się endodoncja?

Zdarza się, że stan zapalny powstały w zębie obejmuje już miazgę, czyli nerw, sieć naczyń krwionośnych, żylnych i limfatycznych (próchnica jest w zaawansowanym stadium). W takich przypadkach jedynym sposobem na uratowanie zęba jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. 

Gdy dochodzi do zakażenia miazgi, a dzieje się tak zazwyczaj z powodu próchnicy, musimy koniecznie interweniować. Gdy proces próchniczy nie jest zaawansowany, to znaczy, że bakterie atakują dopiero zewnętrzne części zęba, czyli szkliwo i zębinę – wystarczy tylko założenie wypełnienia. W momencie, gdy bakterie dostaną się głębiej, czyli do wewnętrznej części zęba (miazgi), atakują ją i zaczynają się w niej rozmnażać, w szybkim czasie powodując jej stan zapalny. Jeśli nie wyleczymy infekcji, może dojść do wytworzenia się stanu zapalnego wokół wierzchołka korzenia zęba, a nawet kości, która go otacza. Taki ząb można usunąć lub postarać się zachować stosując leczenie kanałowe, dzięki czemu ząb może służyć Pacjentowi nawet jeszcze wiele lat.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

  • leczenie kanałowe pod mikroskopem
  • pierwotne leczenie kanałowe
  • powtórne leczenie kanałowe

nasza oferta

Endodoncja

endodoncja

LECZENIE KANAŁOWE
POD MIKROSKOPEM

endodoncja

PIERWOTNE LECZENIE
KANAŁOWE

endodoncja

POWTÓRNE LECZENIE
KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem gwarantuje precyzję zabiegu i dokładność, której nie da się osiągnąć w tradycyjny sposób. Zdarzają się bowiem przypadki, że anatomia kanałów korzeniowych jest tak skomplikowana i nietypowa, że bez użycia specjalistycznych urządzeń lekarz stomatolog nie jest w stanie sobie poradzić (jak w przypadku zakrzywionych korzeni, usuwaniu złamanych narzędzi z kanału zęba, czy powtórnym leczeniu kanałowym). Wykorzystanie mikroskopu pozwala bowiem na uzyskanie powiększenia, dzięki któremu leczenie i odnajdywania kanałów korzeniowych jest zdecydowanie prostsze, a co za tym idzie daje doskonałe wyniki w leczeniu.

leczenie kanałowe rzeszów

W naszym gabinecie Albadent mikroskop stomatologiczny nie służy jednak tylko do leczenia wyjątkowo trudnych przypadków endodontycznych. Nasi specjaliści używają go również na co dzień. Zależy nam bowiem na utrzymywaniu najwyższego standardu świadczonych usług, a leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na lepsze widzenie leczonego obszaru, większą precyzję i wyższą jakość pracy naszych specjalistów. Mikroskop, którego używamy do leczenia kanałowego to najwyższej klasy sprzęt specjalnie dedykowany na potrzeby stomatologii, który dzięki niezwykłej precyzji i optycznemu powiększeniu, a także doświadczeniu lekarza stomatologa jest w stanie poradzić sobie w najcięższymi przypadkami.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego pod mikroskopem, lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie zęba (również tomografię komputerową) i znieczula Pacjenta miejscowo, zakładany jest koferdam, odbudowywane są wszystkie ściany zęba, tak by leczenie kanałowe przebiegało w sposób sterylny i nie dochodziło do ponownego zakażenia bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej Pacjenta.

Z komory i kanałów korzeniowych zęba usuwana jest chora miazga, następnie mechanicznie i chemicznie, również ultradźwiękowo, poszerzane i odkażane są kanały, a na zakończenie szczelnie wypełniane. Efekt  i poprawność przeprowadzonego leczenia oceniamy, wykonując zdjęcie rentgenowskie (tuż po wypełnieniu kanałów, czasami wykonywanych jest kilka zdjęć rtg w celu kontroli całego procesu leczenia).

Leczenie endodontyczne jednego zęba w zależności od ilości kanałów może trwać od 1 do 2 godzin.

jak przebiega leczenie kanałowe

W jakich sytuacjach wykonujemy leczenie kanałowe?

Gdy występują dolegliwości bólowe ze strony zęba, który był leczony kanałowo.
Gdy na zdjęciu rentgenowskim zauważymy, że kanały korzeniowe nie zostały prawidłowo wypełnione.
Gdy ząb wymaga leczenia protetycznego, czyli założenia korony, wkładu koronowo-korzeniowego lub mostu.

POWTÓRNE LECZENIE KANAŁOWE - REENDO

Leczenie endodontyczne, które wykonywane jest powtórnie, jest zabiegiem bardziej skomplikowanym. Lekarz stomatolog musi usunąć materiał, którym uprzednio zostały wypełnione kanały, udrożnić na prawidłową długość (w tym celu wykorzystywany jest endometr precyzyjnie określający długość leczonego kanału), odnaleźć kanał, który wówczas został pominięty lub też usunąć narzędzie, które zostało złamane. Właśnie w takich trudnych przypadkach doskonale sprawdza się mikroskop endodontyczny oraz ultradźwięki. Dzięki temu jesteśmy w stanie uratować wiele zębów skazanych na usunięcie.

powtórne leczenie kanałowe rzeszów

Jak długo może nam służyć leczony kanałowo ząb?

Dzięki prawidłowo przeprowadzonym leczeniu według standardów Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, jak również szczelnej obudowie (wypełnienie, nakład protetyczny – onlay, overlay, korona), ząb może służyć Pacjentowi jeszcze wiele lat.

Boli? Reaguj!

Jeżeli samoistnie pojawia się ból zęba lub też odczuwasz ból przy nagryzaniu i opukiwaniu bądź ząb zbyt mocno reaguje na ciepło i zimno, lub ciemnieje, możliwe, że wystąpił u Ciebie proces zapalny. Niezwłocznie udaj się do gabinetu stomatologicznego.

By zapobiec konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, zalecane jest umawianie się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz stomatolog wykona przegląd wszystkich zębów, zdjęcie panoramiczne, i na wczesnym etapie jest w stanie ocenić ryzyko próchnicy. Dlatego nie czekaj, aż stan zapalny się rozwinie, tylko wybierz się na wizytę do swojego stomatologa w naszym gabinecie!

Scroll to Top