IMPLANTOLOGIA
Czym zajmuje się implantologia?
Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków zębowych przy pomocy implantów stomatologicznych. Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba w postaci śruby wprowadzany do kości szczęki lub żuchwy. Implantami stomatologicznymi można zastąpić jeden brakujący ząb, kilka brakujących zębów lub bezzębie całkowite. Implanty stosuje się również przy braku zawiązków zębów stałych. Takie uzupełnienie jest trwałe, daje wysoki komfort użytkowania oraz rewelacyjny efekt estetyczny (fachowo wykonane nie odróżniają się od prawdziwych zębów).
Implanty stomatologiczne wykonane są z tytanu. Tytan jest bardzo wytrzymały, jest materiałem zupełnie nieszkodliwym i co ważne doskonale tolerowanym przez organizm człowieka. Materiał ten wykazuje biokompatybilność z żywą tkanką, dzięki czemu implant zrasta się na stałe z kością. Sukcesem kończy się aż 98 proc. zabiegów implantologicznych. Zdarza się, choć jest to wyjątkowo rzadkie (dotyczy zaledwie 2-3% przypadków), że implant nie zrośnie się z kością. W takim przypadku zabieg wszczepienia implantu jest powtarzany na koszt kliniki.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
W naszym gabinecie pracujemy na najwyższej klasy implantach.
W zależności od ilości implantów istnieją trzy możliwości uzupełnień protetycznych:
- pojedyncze korony na implancie,
- mosty na implantach,
- protezy na implantach.
nasza oferta
Implantologia
KORONY
NA IMPLANTACH
MOSTY
NA IMPLANTACH
PROTEZY
NA IMPLANTACH
CZY IMPLANT JEST DLA CIEBIE?
Utrata zęba wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także na układ żucia, a poprzez układ pokarmowy na cały organizm. Jeżeli w porę nie podejmiemy odpowiednich kroków ku temu, by puste miejsce zostało uzupełnione, będą nam groziły poważne konsekwencje tego zaniedbania. Kość w miejscu ubytku zacznie zanikać, zęby zaczną się obracać, przesuwać i wysuwać z zębodołu, co może przynieść skutek dalszej ich utraty. Nie ma zatem na co czekać, tylko jak najszybciej zacząć działać.
U jakich osób nie można wkręcać implantów?
- Osoby, które cierpią na stany zapalne przyzębia,
- Bruksizm (zgrzytanie zębów) oraz tym którzy w należyty sposób nie dbają o higienę jamy ustnej,
- Pacjenci z nieustabilizowaną cukrzycą oraz z wysokim poziomem cukru,
- Osoby, które mają/przebyły chorobę nowotworową,
- Nałogowi palacze,
- Ciąża.
Jeśli nie jesteś pewny, czy implanty są dla Ciebie, zapraszamy na konsultację, w czasie której pomożemy Państwu podjąć właściwą decyzję odnośnie wyboru odpowiedniej metody leczenia. Nasi specjaliści zaproponują kilka rozwiązań i wspólnie wybierzemy najlepsze dla Państwa.
DIAGNOSTYKA I PLANOWANIE
Przed rozpoczęciem implantacji, na wizycie konsultacyjnej wykonamy wnikliwą diagnostykę przedimplantacyjną oraz zaplanujemy proces leczenia.
Zostanie oceniony ogólny stan zdrowia pacjenta. Szczególnie istotne są dla nas informacje o chorobach przewlekłych oraz to, czy pacjent jest nałogowym palaczem. Jest to ważne, gdyż regularne palenie papierosów osłabia zdolności regeneracyjne tkanek miękkich.
W celu ustalenia warunków do wszczepienia implantów, po wykonaniu diagnostyki rentgenowskiej, oceniana jest ilości tkanki kostnej (a dokładnie wysokość i szerokość wyrostka kostnego).
Gdy przeprowadzimy wnikliwą diagnostykę, jesteśmy w stanie zaproponować Pacjentowi najodpowiedniejsze dla niego metody leczenia, informując go jednocześnie o zaletach i wadach każdej z nich. Jeżeli zachodzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia pacjenta, zgoda lub odmowa na przeprowadzenie zabiegu będzie podjęta dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
CYFROWA IMPLANTOLOGIA
W ostatnich latach do stomatologii wprowadzono cyfrową nawigację do wprowadzania implantów. Polega to na tym, że na podstawie skanu jamy ustnej i tomografii cyfrowej na ekranie komputera planuje się położenie implantów i przyszłych zębów. Zastosowanie szablonów chirurgicznych do zabiegu implantologicznego pozwala na precyzyjne wprowadzenie implantów we wcześniej zaplanowane miejsca. Taki sposób przeprowadzenia zabiegu pozwala na uzyskanie perfekcyjnego efektu kosmetycznego.
JAK WYGLĄDA ZABIEG UMIESZCZENIA IMPLANTÓW?
Zabieg jest całkowicie bezbolesny (poprzez podanie znieczulenia miejscowego) i bezpieczny dla pacjenta (implantacja charakteryzuje się mniejszą ingerencją niż np. usunięcie zęba). Wszczepienie pojedynczego implantu trwa ok. 30 minut. Jedyny dyskomfort, który można w tym czasie odczuwać, to wibracja, która towarzyszy przygotowaniu miejsca pod implant.
Czasami zdarza się tak, że warunki kostne do przeprowadzenia zabiegu są niekorzystne. Na szczęście, dzięki technologii, jesteśmy w stanie temu zaradzić. Przed implantacją stosuje się wszelakiego rodzaju zabiegi chirurgiczne, takie jak:
- podniesienie zatoki szczękowej (sinus lift)
- nadbudowa (augmentacja) kości biomateriałami
- przeszczepy autogenne
- rozszczepianie wyrostka (bonn splitting)
Sam zabieg implantacji nie wymaga od pacjenta tego, by rezygnował z codziennych obowiązków lub z pracy. Przez kolejne miesiące po zabiegu w kości zachodzi proces zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością. Gdy upłynie ok. 3-6 miesięcy, możemy już stwierdzić, że możemy przejść do odbudowy protetycznej na tym implancie.
NATYCHMIASTOWA IMPLANTACJA
Zdarzają się przypadki, gdzie wprowadzenie implantu jest możliwe bezpośrednio po ekstrakcji, czyli usunięciu zęba. Dzięki temu jesteśmy w stanie skrócić czas leczenia, a sam zabieg ma korzystny wpływ na zachowanie tkanki kostnej i dziąsła wokół implantu. To, czy zabieg zostanie przeprowadzony w ten sposób, zależy od tego, jaka ilość kości, znajduje się w miejscu przyszłego implantu, czy jest wystarczająca oraz, czy usuwany ząb nie jest w stanie zapalnym.
GWARANCJA NA IMPLANT
Choć teoretycznie implanty powinny służyć nam przez długie lata, żaden stomatolog nie jest w stanie udzielić na nie rękojmi wieczystej. Implanty osadzane są w żywym organizmie i choć większość jego reakcji możemy przewidzieć, część z nich jest indywidualna i dla stomatologów nieprzewidywalna.
O żywotności i tym, jak długo implant będzie służył pacjentowi, zależy od samodyscypliny pacjenta oraz od dbałości o niego, czyli:
- utrzymywanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej,
- korzystanie z zabiegów profesjonalnego oczyszczania, które wykonywane są w naszym gabinecie,
- przestrzeganie rutynowych wizyt kontrolnych.
Przy regularnym zgłaszaniu się na wizyty kontrolne i najwyższej dbałości o higienę jamy ustnej, nasi Pacjenci otrzymują 10-letnią rękojmię na implanty.
Decydując się na zabieg implantologiczny w naszym gabinecie stomatologicznym Albadent masz gwarancję jakości materiału, na którym bazujemy. Jako że pracujemy na implantach najwyższej jakości, oferujemy Ci usługi na światowym poziomie cieszące się wysoką renomą i zaufaniem. W końcu zadowolenie naszych pacjentów jest naszym priorytetem.
LECZENIE PROTETYCZNE NA IMPLANTACH
Po upływie 3-4 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu, sprawdzana jest stabilizacja implantu w kości. Jeśli implant dobrze się zrósł z kością można, przystąpić do ostatecznej odbudowy. Oznacza to, że przechodzimy do kolejnego etapu – protetycznego.
Lekarz stomatolog pobiera wycisk jamy ustnej, który odzwierciedla indywidualne uwarunkowania zgryzowe pacjenta. Na tej podstawie laboratorium protetyczne będzie mogło przygotować uzupełnienie protetyczne. Na implant zakładany jest łącznik, czyli element, który umożliwi przymocowanie do niego nowej odbudowy końcowej (która jest cementowana lub przykręcana do niego). Korony wykonywane są z cerkonu lub metalu i porcelany.
W zależności od ilości i miejsca usadowienia implantów wykonuje się takie odbudowy protetyczne jak:
Korony – stosuje się w przypadku pojedynczych zębów – przytwierdza się je do implantów maleńką śrubką (od wewnętrznej strony) lub cementuje jak na własnym zębie. Z przodu, gdzie kosmetyka jest najbardziej widoczna, brzeg korony wnika pod dziąsło i do złudzenia przypomina naturalnego zęba.
Mosty – gdy potrzebna jest odbudowa kilku zębów z rzędu – most jest uzupełnieniem stałym i nieruchomym, które opiera się na minimum dwóch filarach, czyli podporach, którymi są implanty, a w środku umieszczone jest szereg kilku połączonych ze sobą zębów. Most jest przykręcany do implantów na stałe.
Protezy całkowite – stosuje się w przypadku, gdy występuje całkowite bezzębie, bądź gdy pozostałe zęby własne nie są na tyle mocne, by utrzymać most i trzeba je usunąć oraz wprowadzić implanty. Proteza na implantach nie powoduje zaniku kości, uszkodzeń błon śluzowych i dolegliwości bólowych jak występuje to w przypadku zwykłej protezy. Taka proteza jest stabilna, nie rusza się i nie powoduje problemów z mówieniem i jedzeniem a w odróżnieniu od mostu – jest ściągana.
Skontaktuj się z rejestracją naszego gabinetu, a udzielimy Ci więcej informacji!