PROTETYKA
Protetyka stomatologiczna
Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, który daje pacjentom szansę na odtworzenie warunków zgryzowych w przypadkach, gdy utracili zęby niezależnie od powodu.
Dzięki nowoczesnym technikom oraz stale doskonalonym rozwiązaniom protetyki stomatologicznej piękny uśmiech w dzisiejszych czasach jest na wyciągnięcie ręki, nawet w przypadkach niekompletnego uzębienia. Problem, choć dla jednych może wydawać się błahy, tak naprawdę jest bardzo poważny. Nie chodzi tylko i wyłącznie o walory estetyczne (nie możemy się uśmiechać ani rozmawiać bez skrępowania), co o problemy natury medycznej.
Ubytki w uzębieniu powodują, że pozostałe zęby są bardziej obciążone, zaczynają się przesuwać i pochylać, co w rezultacie prowadzi do zmian w rozkładających się siłach żucia, co może doprowadzić do zmian patologicznych w stawach skroniowo-żuchwowych, a także do utraty pozostałych zębów.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
Rodzaje uzupełnień protetycznych wykonywanych w naszym gabinecie:
- Uzupełnienia stałe: korony i mosty (e. max, cerkonowe, ceramika na podbudowie metalowej) oraz inlay, onlay, overlay (pełnoceramiczne, kompozytowe) i licówki (e. max).
- Uzupełnienia ruchome: protezy akrylowe, szkieletowe (na metalowej podbudowie), nylonowe, acetalowe.
nasza oferta
Protetyka
INLAY I ONLAY
Ząb człowieka składa się z części koronowej i korzeniowej, a oddziela je od siebie szyjka zęba. To właśnie przede wszystkim część koronowa narażona jest na uszkodzenia powodowane przez występujące w jamie ustnej czynniki chemiczne i fizyczne. Konsekwencją tego jest utrata tkanki szkliwnej i zębinowej, która może być częściowa lub całkowita.
Jeżeli mamy do czynienia z ubytkiem częściowym, z powodzeniem możemy sobie z nim poradzić, proponując naszym pacjentom uzupełnienie go przy pomocy najnowocześniejszego rozwiązania, typu Inlay lub Onlay, co umożliwia jego bardzo dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba.
W czym jest lepszy Inlay/Onlay/Overlay
od klasycznego wypełnienia?
Inlay/Onlay/Overlay wykorzystywany jest przez pracownie protetyczne (po wcześniejszym przygotowaniu tkanek zęba, usunięciu próchnicy i starego wypełnienia) oraz pobraniu/zeskanowaniu wycisku w jamie ustnej pacjenta. Dzięki temu, że praca wykonywana jest w laboratorium, zyskujmy:
- Bardziej estetyczne wypełnienia,
- Idealne odwzorowanie anatomii zęba i punktów stycznych,
- Szczelność,
- Możliwość wykonania z bardziej estetycznych materiałów – e. max (pełnoceramika).
KORONY PROTETYCZNE
Korony protetyczne są alternatywą dla osób, których zęby uległy poważnemu zniszczeniu i nastąpiła duża utrata tkanki zęba. Są to uzupełnienia, które mogą być osadzone na własnym zębie pacjenta (również z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego) lub też na implancie. Ich wygląd jest bardzo naturalny, gdyż przy ich użyciu jesteśmy w stanie doskonale odtworzyć kolor i anatomiczny kształt naturalnego zęba. Dlatego też niewprawne oko nie rozpozna w nich sztucznego materiału. Zaletą koron jest również komfort ich użytkowania (zbliżony do własnego uzębienia).
Korony protetyczne
warto zastosować
- W przypadkach, gdy ubytek w zębie jest na tyle rozległy, że wypełnienie go materiałem kompozytowym nie dawałoby gwarancji na trwałość konstrukcji.
- W przypadkach, gdy korona zęba uległa trwałemu przebarwieniu, pacjent chce skorygować kształt zęba, a założenie licówek pełnoceramicznych jest niemożliwe.
- Gdy chcemy odbudować złamany w wyniku urazu ząb.
- Gdy chcemy odbudować utracony ząb – ząb ten będzie stanowił tak zwane przęsło mostu, zawieszony będzie pomiędzy zębami filarowymi, na których lekarz osadzi korony protetyczne.
- W przypadku odbudowy braków w uzębieniu przy użyciu implantów
wykonujemy kilka rodzajów koron protetycznych
- Korony pełnoceramiczne – Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że wykazują biozgodność z tkankami miękkimi, nie wywołują u Pacjentów uczuleń, przepuszczają i odbijają światło, przez co są bardzo estetyczne.
- Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu – jest biozgodny z tkankami miękkimi, wykazuje bardzo wysoką wytrzymałość.
- Korony porcelanowe na podbudowie metalowej – konstrukcją w przypadku takiej korony jest metal, na który napalana jest porcelana. Pacjent nie musi się jednak obawiać, że metal będzie widoczny, gdyż jest „ukryty” pod porcelaną, jednocześnie nie ma on kontaktu z żywymi tkankami.
- Korony protetyczne mocowane na implantach – w odróżnieniu od wyżej wymienionych rodzajów koron, które mocowane były na zębie pacjenta, lub z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego, te przytwierdzane są do wprowadzonych uprzednio w kości szczęki lub żuchwy implantów. W tym przypadku stosuje się korony cerkonowe lub porcelanę na podbudowie metalowej.
- Korony tymczasowe – wykonane w gabinecie z kompozytu lub protempu, bądź w laboratorium protetycznym z akrylu.
By osadzić koronę protetyczną na swoim zębie, konieczne jest oszlifowanie własnego zęba, czyli zmniejszenie go. Zabieg jest bezbolesny – wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
MOSTY PROTETYCZNE
Mosty protetyczne są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku uzupełnienia brakującego zęba z wykorzystaniem zębów naturalnych, które sąsiadują z luką. Konieczne jest wtedy szlifowanie przynajmniej dwóch sąsiadujących z luką zębów. Istnieje także możliwość osadzenia ich na implantach, które stanowią wówczas filary mostu. Przy wykorzystaniu tego rodzaju rozwiązań możemy wiernie odtworzyć zarówno kształt, jak i kolor brakujących zębów, a z racji tego, że uzupełnienie jest na stałe osadzone w jamie ustnej, zapewnia pacjentowi komfort użytkowania, a także doskonały efekt estetyczny.
Tak więc mosty protetyczne możemy podzielić na:
- Mosty na zębach własnych – sąsiadujące zęby muszą być mocne i najlepiej przeleczone kanałowo, by mogły utrzymać most
- Mosty na implantach – stosowane w przypadku więcej niż dwóch braków zębów sąsiadujących ze sobą.
W dalszym ciągu mosty można podzielić ze względu na rodzaj materiału koron, wykorzystanych do jego wytworzenia:
- Mosty porcelanowe na podbudowie cerkonowej lub metalowej
- Mosty pełnoceramiczne
- Mosty tymczasowe – adhezyjne (Maryland) – kompozytowe lub akrylowe – metoda ta opiera się na odbudowaniu brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego przytwierdzanego do wewnętrznych powierzchni językowych sąsiednich zębów. Mosty adhezyjne stosuje się najczęściej jako rozwiązanie tymczasowe na czas gojenia się implantów.
RODZAJE PROTEZ
PROTEZY OSIADAJĄCE, czyli akrylowe uzupełnienia ruchome.
Dzięki protezom osiadającym istnieje możliwość odtworzenia wszystkich zębów (tzw. proteza całkowita) lub jego części (tzw. proteza częściowa). Proteza utrzymuje się w jamie ustnej na zasadzie przyssania do tkanek miękkich. Rozwiązanie, choć tanie i popularne ma jednak wady. Pacjent ma trudności z adaptacją protezy, która powoduje dyskomfort użytkowania (często występuje odruch wymiotny), oraz niedogodności w spożywaniu pokarmów. Proteza oddziałuje na kość szczęki i trzeba ją wymieniać co kilka lat (minimum 5 lat).
PROTEZY TYPU OVERDENTURE, czyli ruchome uzupełnienia protetyczne
Tego rodzaju protezy utrzymują się na korzeniach własnych zębów, które zostały przeleczone i zaopatrzone w specjalne zatrzaski lub na implantach (wystarczą 2 do 4 implantów w jednym łuku). Uzupełnienia te są wygodniejsze w użyciu niż protezy osiadające oraz chronią kości szczęk przed zanikiem. Takie rozwiązanie diametralnie poprawi komfort użytkowania protezy.
PROTEZY NATYCHMIASTOWE, czyli ruchome uzupełnienia protetyczne (po ekstrakcji zębów)
Protezę projektuje i wykonuje się jeszcze przed usunięciem zębów, dlatego pacjent tuż po ekstrakcji nie musi się martwić o to, jak będzie wyglądał z brakiem w uzębieniu. Podczas pierwszej wizyty pobierane są wyciski, które trafiają do laboratorium, gdzie przygotowywana jest dla Pacjenta proteza, którą tuż po zabiegu ekstrakcji może od razu założyć. Pamiętajmy, że jest to jedynie proteza czasowa, która zabezpiecza pacjenta do czasu wykonania protez właściwych.
PROTEZY SZKIELETOWE opiera się zarówno na dziąsłach, błonie śluzowej, jak i na zębach, co jest bezpieczniejsze dla kości i dziąseł, gdyż nie powoduje wzmożonego ich zaniku. Główną część protezy stanowi cienki metalowy szkielet. Zastrzeżenia może budzić jedynie ich niekosmetyczny wygląd, więc bardzo często są zastępowane mocowaniem na koronach, zatrzaskach, zasuwach i koronach teleskopowych. Takie połączenie jest najkorzystniejsze dla pacjenta pod względem estetycznym, gdyż następuje bez widocznych elementów metalowych.
Jeżeli proteza zostanie wykonana profesjonalnie, może służyć pacjentowi przez naprawdę długie lata. Niezastąpionym rozwiązaniem są protezy na implantach, które gwarantują komfort użytkowania (wystarczy wszczepienie od 2 do 4 implantów, by poprawić znacznie jakość życia). Praca specjalistów Albadentu opiera się na wysokiej klasy materiałach protetycznych, dzięki którym uzyskujemy trwałe rezultaty leczenia.
W przypadku utraty zęba i wszelkich problemów z nimi związanych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem stomatologiem,
który zaproponuje Państwu najlepsze, dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie.
Nasi specjaliści sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających pacjentów.
Każdy przypadek jest szczegółowo analizowany i dopiero na tej podstawie proponujemy leczenie,
które jest najodpowiedniejsze i najkorzystniejsze dla pacjenta.
Swoją pracę opieramy na wysokiej klasy materiałach protetycznych, dzięki którym uzyskujemy trwałe rezultaty leczenia.
METAMORFOZA
KORONY