Stomatologia
dziecięca
Twój malec u dentysty
Bardzo ważne jest, by już od najmłodszych lat przyzwyczajać maluszka do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dzieci mają inną budowę zębów i narządu żucia, przez co wymagają innego, dostosowanego do ich potrzeb podejścia i metod leczenia niż osoby dorosłe. Dzięki odpowiedniej postawie lekarza stomatologa dziecięcego (pedodonty) będzie mogła nawiązać się oparta na zaufaniu więź, która w przyszłości zaprocentuje bezproblemowym leczeniem i pięknym uśmiechem Twojego dziecka.
Stomatologia dziecięca to także przede wszystkim profilaktyka, za którą idzie odpowiednio wcześnie podjęte leczenie, pozwalające uniknąć stresu, bólu i kosztów związanych z leczeniem chorób zębów i dziąseł.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
- fluoryzacja zębów
- lakowanie zębów
- bezbolesne znieczulenie
- sedacja gazem rozweselającym
nasza oferta
Stomatologia dziecięcia
PIERWSZA WIZYTA MAŁEGO PACJENTA
Pierwszy kontakt Twojego dziecka z lekarzem dentystą zaważy na całym późniejszym procesie leczenia oraz podejściu dziecka do wizyt w gabinecie. Strach przed bólem, który odczuwają mali pacjenci spowodowany jest złymi doświadczeniami z poprzednich wizyt.
Dlatego tak ważne jest to, by na pierwszą wizytę do stomatologa przyjść z dzieckiem nie wtedy gdy pojawią się dolegliwości bólowe lub leczenie wymaga dłuższego czasu spędzonego na fotelu, ale gdy nic złego się jeszcze nie dzieje. Wczesne wykrycie zmian próchnicowych spowoduje, że leczenie ząbków będzie dla dziecka bezbolesne, szybkie a na kolejne wizyty będzie przychodziło bez niepotrzebnego strachu.
Zanim udasz się na pierwszą wizytę z dzieckiem, porozmawiaj z nim i wyjaśnij mu, gdzie idziecie oraz opowiedz w najbardziej pozytywny sposób, co będzie się działo tak, aby dziecko od początku nabierało dobrych skojarzeń z gabinetem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju książeczki, zabawki i gry edukacyjne o leczeniu zębów, co również może w znaczący sposób pomóc w przygotowaniu go do pierwszej wizyty.
Na sam początek zalecamy zgłoszenie się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną, w czasie której pozna swojego lekarza, który zapozna malucha z gabinetem, pokaże, jak wyglądają narzędzia stomatologiczne, oswoi z dźwiękiem wiertła i ssaka oraz całym sprzętem używanym podczas leczenia. Dzięki temu podczas kolejnych wizyt dziecko będzie czuło się pewniej i bezpieczniej. Na zakończenie wizyty dla dzielnych i grzecznych pacjentów przewidziane są nagrody, które dodatkowo wzmacniają dobre skojarzenia z gabinetem stomatologicznym!
JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O HIGIENIĘ JAMY USTNEJ TWOJEGO DZIECKA?
By przeciwdziałać rozwijaniu się próchnicy, konieczne jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej oraz odpowiednią dietę dziecka już od pierwszych dni życia. Wprowadzenie od urodzenia prawidłowych nawyków higienicznych oraz dietetycznych zaowocuje w przyszłości zdrowiem zębów, oraz dziąseł małego a później dorosłego już człowieka.
U niemowląt na higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy zwracać uwagę, zanim jeszcze pojawią się pierwsze ząbki. Wrażliwe i delikatne dziąsła niemowlęcia przemywaj nasączonym w letniej wodzie jałowym gazikiem lub specjalną silikonową szczoteczka najlepiej po każdym posiłku, również po posiłkach w nocy!
U dzieci, u których pojawiły się pierwsze zęby, bardzo istotne jest by rodzice dokładnie je szczotkowali, używając szczoteczki z odpowiednich rozmiarów główka oraz pasty z fluorem dostosowanej do wieku dziecka. Używanie pasty z zawartością fluoru umożliwia zatrzymanie początkowych zmian próchnicowych, której to właściwości nie posiadają pasty bez zawartości tego pierwiastka!
Za powstanie zmian próchnicowych prócz nieodpowiedniej higieny odpowiada również dieta bogata w cukry.
Pamiętajmy jednak, że nie tylko słodycze posiadają wysoką zawartość węglowodanów,
ale także takie produkty jak: białe pieczywo, płatki śniadaniowe, soki owocowe/napoje oraz wiele innych.
Zadbajmy więc by w diecie naszego dziecka gasiła pragnienie czysta woda,
a słodycze były spożywane jedynie sporadycznie i w niewielkich ilościach.
FLUORYZACJA I LAKIEROWANIE ZĘBÓW
Jedną z metod, która zapobiega rozwojowi próchnicy jest fluoryzacja kontaktowa. Fluor wbudowuje się w szkliwo zębów i oddziałuje na znajdujące się w nim związki wapnia, które odpowiadają za jego twardość. Dzięki związkom fluoru zęby dziecka stają się bardziej odporne na powodujące próchnice bakterie, ale również na czynniki mechaniczne i czynniki zewnętrzne.Wzmacnianie zębów dziecka fluorem najlepiej jest zacząć już od 6 roku życia i wykonywać ją 4 razy do roku.
LAKOWANIE ZĘBÓW
Lakowanie zębów jest zabiegiem, dzięki któremu aż o 90 proc. możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy u naszych pociech. Powierzchnia zębów trzonowych stałych (na których występuje większość ubytków) pokryta jest głębokimi bruzdami i zagłębieniami, które są trudno dostępne dla włosia szczoteczki, sprzyjając pojawianiu się w nich próchnicy. Dlatego najlepszym sposobem na odpowiednie zabezpieczenie zęba u dziecka jest właśnie jego zalakowanie.
Lakowanie polega na uszczelnieniu powierzchni zębów trzonowych (najczęściej szóstek) cienką warstwą laku szczelinowego. Lekarz stomatolog pokrywa uprzednio oczyszczony i wysuszony ząb płynnym lakiem i naświetla go lampą polimeryzacyjną (dzięki której materiał twardnieje). Lakowanie jest bezbolesne, a pacjent nie odczuwa nawet najmniejszego dyskomfortu. Dobrze nałożony lak może utrzymać się na zębach nawet przez kilka lat.
Lakowanie zębów najlepiej jest przeprowadzić ok. 5-6 roku życia dziecka, czyli zaraz po całkowitym wyrżnięciu pierwszych trzonowców, aby jak najkrócej były narażone na działanie środowiska jamy ustnej.
GDY PRÓCHNICA ZAATAKUJE
Gdy próchnica zaatakuje nie należy czekać, tylko jak najszybciej oddać się w ręce doświadczonych lekarzy stomatologów. Brak podjęcia leczenia próchnicy w obrębie zębów niesie za sobą poważne konsekwencje zarówno dla jamy ustnej, jak i całego organizmu. Bolesne stany zapalne miazgi w obrębie zębów mlecznych oraz próchnicowe zniszczenie koron mogą doprowadzić do konieczności usunięcia zębów, co może przyczynić się w przyszłości do pojawienia się zaburzeń zgryzowych w uzębieniu stałym, jak i wywołać infekcję całego organizmu.
ZNIECZULENIE ZĘBÓW
Jeśli pojawi się konieczność leczenia próchnicy, należy podać dziecku odpowiedni środek znieczulający, by uniknąć dolegliwości bólowych w czasie opracowywania ubytku. Dziecko nie może kojarzyć leczenia z bólem, ponieważ kolejne wizyty będą przebiegały w wielkim napięciu i strachu, a wraz z jego pojawieniem się czasami całkowicie uniemożliwiając prace lekarzowi.
Śluzówka dziecka przed podaniem właściwego znieczulenia jest wcześniej przygotowywana preparatem w żelu o przyjemnym dla dziecka smaku oraz zapachu, by jak najmniej odczuwało jakikolwiek dyskomfort.
SEDACJA GAZEM ROZWESELAJĄCYM
Jeśli Twoje dziecko boi się wizyt u dentysty, a złe doświadczenia sprawiły, że obawia się bólu, możemy to spróbować zmienić, proponując Twojemu maluchowi sedację wziewną z użyciem podtlenku azotu, popularnie zwanego gazem rozweselającym. Dzięki jego użyciu możemy zredukować u Twojego dziecka lęki związane z wizytami u stomatologa, aby czas spędzony na fotelu dentystycznym w przyszłości przebiegał bez nieprzyjemnych emocji.
Jak działa uspokojenie wziewne i czy jest to bezpieczne?
Metoda podawania pacjentom podtlenku azotu ma działanie relaksujące i uspokajające. Od wielu lat z powodzeniem stosowana jest w stomatologii, nie powoduje uzależnień i nie ma skutków ubocznych. Gaz ten jest zupełnie bezpieczny dla młodego organizmu.
Jak podaje się podtlenek azotu?
Stomatolog zakłada pacjentowi na nos maseczkę, przez którą przepływa bezwonny gaz (mieszanina podtlenku azotu i tlenu). Pacjent, wdychając go uspokaja się, oraz odpręża, zmniejsza się jego próg bólu, a także nie pamięta po wyjściu z gabinetu, co dokładnie się działo. Należy pamiętać jednak, że podanie gazu nie znosi całkowicie dolegliwości bólowych i niejednokrotnie konieczne jest podanie standardowego znieczulenia.
Sedację podtlenkiem azotu przede wszystkim podaje się w przypadkach dużego lęku przed leczeniem, ale także, gdy u dziecka występuje silny odruch wymiotny. Gaz ten z powodzeniem stosowany jest również w przypadkach astmy i padaczki. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do sedacji jest przeziębienie i niedrożność górnych dróg oddechowych, które uniemożliwiają aktywne oddychanie przez maseczkę.